Historické mapy a letecké snímky jako podklady pro obnovu funkcí krajiny, příklady z praxe
Kde byly dříve louky, remízky či mokřady, jsou dnes širé lány orné půdy. Krajina tak postupně ztrácí schopnost odolávat současným projevům klimatické změny, jako jsou sucha nebo povodně, dochází k její horší prostupnosti, snižuje se biodiverzita. Jedním z řešení, jak tyto negativní procesy zvrátit, je využít staré topografické mapy či letecké snímky, na nichž lze identifikovat ztracené cenné biotopy, které by mohly být obnoveny. Hana Skokanová z Odboru ekologie krajiny a její kolegové se právě na tuto tematiku zaměřují – v oblasti jižní Moravy, konkrétně na Kyjovsku a Podyjí, studovali, jak by mohla obnova zaniklých přírodních prvků (luk, lesíků, vodních ploch) nebo cestní sít zlepšit konektivitu současných biotopů, zvýšit retenci vody v krajině, snížit erozi půdy, zvýšit biodiverzitu.
Výsledky své práce Hana Skokanová prezentovala na mezioborovém workshopu v prostorách Historického ústavu Akademie věd ČR s názvem Land use – kultivace – devastace: Krajina versus domácnost v minulosti. Samotný workshop byl rozdělen do čtyř tematických sekcí: první byla věnována využití různých typů surovin, především ve středověku, druhá různým typům energie a výrobních oblastí do počátku 20. století, třetí využití krajiny a s ním spojeným environmentálním výzvám, a čtvrtá využití různých materiálů a informací pro studium využití krajiny.
S přednáškou na workshopu vystoupila také vedoucí Odboru kulturní krajiny a sídel Markéta Šantrůčková, která prezentovala jeden z výsledků projektu DivLand, konkrétně vytvoření mapy ukazující území pravděpodobného výskytu různých typů historických kulturních krajin. Jedná se o první pokus vymezit kulturně-historicky hodnotné krajiny na území celé České republiky. Mapa může být podkladem pro krajinné plánování, vymezování akceleračních zón obnovitelných zdrojů energie a další krajinně plánovací a strategické dokumenty.
Odkazy:
- Strategie zelené infrastruktury zpracovaná pro území ORP Kyjov
- Akční plány vytvořené pro některé obce na Kyjovsku
- Analýza vývoje využívání krajiny v národním parku Podyjí a národním parku Thayatal a jejich okolí
- Článek k analýze vývoje využívání krajiny v NP Podyjí a NP Thayatal a jejich okolí
- Území pravděpodobného výskytu historických kulturních krajin