Panel nástrojů pro slabozraké

Metodika identifikace topolu černého pomocí DNA markerů

17/12 2024 | Aktuality, Aktuality biologická rizika

Ministerstvem zemědělství byla certifikována Metodika identifikace topolu černého pomocí DNA markerů, která je výsledkem řešení výzkumného projektu QK22010142, s názvem Záchrana populace topolu černého a jeho využití ve vodohospodářství a lesnictví. Byla vytvořena s finanční podporou Ministerstva zemědělství, Národní agentury pro zemědělský výzkum.

Topol černý (Populus nigra L.) je nedílnou součástí lužních lesů, břehových a doprovodných porostů. Tato domácí dřevina patří mezi kriticky ohrožené a ustupující taxony. V České republice topol černý najdeme ve zbytcích původních populací v Poohří, středním Polabí, Dolnomoravském úvalu a Hornomoravském úvalu. Jednou z příčin ohrožení je introgrese genů z často pěstovaných nepůvodních druhů topolů do genofondu topolu černého. V důsledku masového vysazování různých klonů topolu kanadského (mezidruhový hybrid mezi nepůvodním topolem bavlníkovým a topolem černým) a postupného ubývání topolu černého, se ve volné přírodě vyskytují samovolní mezidruhoví kříženci, protože tyto druhy se vzájemně snadno kříží. Odlišit topol černý od topolu kanadského dokáže většinou zkušený odborník na základě morfologických znaků. V případě samovolných kříženců topolu černého a topolu kanadského může být odlišení na základě morfologických znaků velmi náročné a někdy téměř nemožné, protože kříženci mohou mít pouze znaky topolu černého.

Certifikovaná metodika představuje soubor postupů pro spolehlivé odlišení jedinců topolu černého od blízce příbuzného topolu kanadského a jejich kříženců (další generace nebo zpětných kříženců) pomocí fragmentační analýzy osmi markerů (šest diagnostických, jeden informativní, jeden STS marker) seskupených do dvou multiplexů. Na základě přítomnosti specifických alel pro topol bavlníkový je možné křížence odlišit i v dalších generacích.  Díky použitému počtu markerů je senzitivita zvolené metody 100 % v případě kříženců mezi topolem černým a topolem bavlníkovým, minimálně 99,98 % u kříženců mezi dvěma topoly kanadskými a 98,44 % u kříženců mezi topolem černým a topolem kanadským.

Zvolená metoda je vhodná pro rutinní využití a je dobře reprodukovatelná i díky uvedeným výsledkům analýzy DNA nejběžněji pěstovaných klonů topolu kanadského. Metodika je využitelná v lesnictví, vodohospodářství i v ochraně přírody. Určení druhové čistoty lze využít například při výběru původních geneticky cenných jedinců pro uznání jako zdroje reprodukčního materiálu v lesích, při plánování revitalizací vodních toků, i při obnově a péči o stávající zbytkové porosty topolu černého.

Vlastní metodiku je možné stáhnout zde: https://www.vukoz.cz/wp-content/uploads/2024/12/METODIKA-web.pdf