Zaměření a popis činnosti
Odbor kulturní krajiny a sídel zajišťuje výzkum, který je zaměřen na změny v kulturní krajině. Kombinací pracovních přístupů různých specializací z oblasti krajinářské architektury a přírodních a humanitních věd přispívá k ochraně a tvorbě prostředí pro lepší kvalitu života. Zvyšuje povědomí o historické kulturní krajině, jako důležité součásti národní identity a kulturního dědictví. Rozvíjí tak výzkumný směr, který má v ústavu dlouholetou tradici.
Výzkum se soustředí na komplexní hodnocení krajinných struktur, konkrétně na vývoj nástrojů k identifikaci, ochraně a udržitelnému využívání přírodních a kulturních hodnot krajiny včetně jejích specifických částí, jako jsou historické zahrady a parky a území sídel s památkovými hodnotami.
Další směr výzkumu se zabývá systémy zeleně v sídle, využití konceptu zelené infrastruktury. V rámci prvků zelené infrastruktury je prioritou zvýšení diverzity používaného sortimentu dřevin a bylin v rámci adaptace na změnu klimatu. Jedná se nejen průběžné hodnocení sortimentu dřevin perspektivních pro extrémní stanoviště, ale i pokusné experimenty (Stezka sucha) v Dendrologické zahradě. V rámci problematiky bylinného patra jsou zkoumány nové technologie zakládání, údržby a regenerace těchto výsadeb a jejich zapojení do zelené a modré infrastruktury sídla.
Aktuality
Historické mapy a letecké snímky jako podklady pro obnovu funkcí krajiny, příklady z praxe
Kde byly dříve louky, remízky či mokřady, jsou dnes širé...
Prezentovali jsme výsledky na konferenci GIS Esri v ČR
Zástupci VÚKOZ se ve dnech 6. a 7. listopadu zúčastnili...
Kniha o sv. Wolfgangovi a krajině je nominována na nejkrásnější knihu roku
Kniha o sv. Wolfgangovi a krajině Chudenic mezi...
Vedoucí odboru
RNDr. PhDr. Markéta Šantrůčková, Ph.D.
Email: santruckova@vukoz.cz
Telefon: 296 528 320
Odbor: Odbor kulturní krajiny a sídel
Pracoviště odboru: Průhonice
Projekty
Důsledky a rizika nedodržování „Evropské úmluvy o krajině“
KÓD PROJEKTU: CZ.1.07/2.4.00/17.0020Základní data projektu...