Panel nástrojů pro slabozraké

Komplexní řešení lokální a regionální energetiky jako součást opatření GreenDealu pro dosažení udržitelného zemědělského a lesnického hospodaření

KÓD PROJEKTU: TK04010166

Základní data projektu

Rok zahájení: 2022
Rok ukončení: 2024
Odpovědný řešitel VÚKOZ: Ing.Vávrová Kamila, Bc., Ph.D.
Poskytovatel: Technologická agentura ČR
Program: Program na podporu aplikovaného výzkumu, experimentálního vývoje a inovací THÉTA
Hlavní příjemce: Výzkumný ústav Silva Taroucy pro krajinu a okrasné zahradnictví, v. v. i.
Projektoví partneři: České vysoké učení technické v Praze / Fakulta elektrotechnická, Euroenergy, spol. s r.o

Anotace: Cílem projektu je zhodnocení možného příspěvku biomasy k pokrývání lokálních a regionálních energetických potřeb při respektování kritérií udržitelného hospodářství. Cílem projektu je i komplexní aktualizace potenciálu biomasy vzhledem k měnícím se faktorům ovlivňujícím užití půdy a výnosy biomasy včetně aktualizace potenciálu biomasy z lesní půdy zohledňující dopady kalamit v poslední dekádě. Budou posouzeny možnosti využití biomasy jako paliva pro transformaci. Součástí řešení je i analýza nových perspektivních oblastí pro využití zemědělské půdy tzv. agrovoltaikou (AgPV). Na experimentálním AgPV systému ve VUKOZ jsou prováděny experimenty s cílem určit vhodnou konfiguraci a technologii PV modulů v kombinaci s dřevinami a vliv na zemědělskou výrobu.

 

 

Výsledky projektu (viz popis ZDE):
  1. Metodika potenciálu biomasy vzhledem ke kritériím udržitelnosti a aspektu využití
  2. Metodika optimalizovaného způsobu zapojení agrofotovoltaiky v agrolesnických systémech pro diverzifikaci zemědělského hospodaření
  3. Mapy s odborným obsahem

Seminář:

Zkušenosti s provozem a využitím experimentální Agrovoltaiky 

Dne 24.10.2023 se jako součást řešení projektu TK04010166, který je spolufinancován se státní podporou TAČR v rámci Programu THÉTA, konal ve VÚKOZ Průhonice seminář zaměřený na agrovoltaiku.

Na semináři byla představena, předváděna a široce diskutována problematika agrovoltaických systémů z pohledu technického, legislativního, ale i zemědělského hospodaření. Při prohlídce experimentální instalace agrovoltaiky v agrolesnickém systému byly diskutovány zkušenosti z provozu, náklady, technické aspekty včetně bezpečnosti provozu. Účast na semináři byla vysoká (cca 80 účastníků) a oborově rozrůzněná, což spolu s účastí kompetentních představitelů MZe, MŽP a zemědělců, přispělo k hodnotným diskusím a propojeními mezi výzkumem a praxí.

PROGRAM