Panel nástrojů pro slabozraké

Seminář: Nové poznatky a praktické zkušenosti s ochranou domácích endemických jeřábů

25/11 2024 | Aktuality, Aktuality biotechnologie

Dne 14. listopadu 2024 proběhl ve Výzkumném ústavu Silva Taroucy pro krajinu a okrasné zahradnictví, v. v. i. (VÚKOZ) v Průhonicích odborný seminář zaměřený na ochranu čtyř autochtonních druhů jeřábů. Jednalo se o dva stenoendemické druhy – jeřáb džbánský (Sorbus gemella) a jeřáb opominutý (S. omissa), a o dva hybridní druhy – jeřáb skrytý (Sorbus ×abscondita) a jeřáb Kitaibelův (Sorbus ×kitaibeliana).

Na semináři byly představeny výsledky projektu „Metody záchrany unikátního českého genofondu jeřábů (rod Sorbus)“ TH03030037, který byl finančně podpořen Technologickou agenturou ČR v rámci programu EPSILON (2018–2021). Výstupy projektu zahrnují dvě certifikované metodiky:

  • Metodika managementu zdrojových lokalit stenoendemických druhů, jeřábu džbánského (Sorbus gemella) a jeřábu opominutého (Sorbus omissa), umožňující jejich ochranu.
  • Postupy množení vybraných endemických jeřábů klasickou generativní metodou mikropropagací.

Během projektu byl navíc objeven nový hybridní druh jeřábu, který bude formálně popsán v připravovaném článku. Po skončení projektu vznikly další významné vědecké výsledky, jako jsou články zaměřené na genetické analýzy populací (včetně určení rodičovství) a postupy mikropropagace v in vitro podmínkách.

V rámci implementace výstupů do praxe byli účastníci semináře seznámeni s metodami zakládání a udržování náhradních lokalit pro ohrožené druhy jeřábů. Semináře se zúčastnili zástupci Ministerstva životního prostředí (MŽP), Ministerstva zemědělství (MZe), Agentury ochrany přírody a krajiny ČR (AOPK), Krkonošského národního parku (KRNAP) a odborníci z akademické i výzkumné sféry. Program semináře doprovázela bohatá diskuse a příjemná pracovní atmosféra. Seminář přinesl aktuální poznatky o méně známých druzích jeřábů a podtrhl význam výzkumu a ochrany ohrožených druhů v České republice.