Panel nástrojů pro slabozraké

Spolupracujeme se Švýcarskem na rozvoji krajinné politiky

08/10 2024 | Aktuality, Aktuality ekologie krajiny

V České republice byl zahájen projekt Politika krajiny, mezi jehož cíle patří analyzovat problémy v oblasti využívání krajiny, vyhodnotit již existující nástroje související s plánováním krajiny, efektivitu naplňování cílů a opatření stanovených v již existujících strategiích a navrhnout relevantní úkoly k dosažení těchto cílů. Výstupem má být strategický dokument Politika krajiny a Metodika krajinného plánování. Ministerstvo životního prostředí ČR (MŽP) pověřilo Výzkumný ústav Silva Taroucy pro krajinu a okrasné zahradnictví, v. v. i. (VÚKOZ) zpracováním podkladů a vstupů pro Politiku krajiny a návrhem metodiky. Dalšími partnery jsou Agentura ochrany přírody a krajiny a sesterský projekt TransAdapt (CzechGlobe).

Politika krajiny definuje vizi krajiny, priority a cíle pro její ochranu, obnovu a udržitelné využívání. Předpokladem je ekologická funkčnost krajiny v dynamicky probíhající změně klimatu. Je třeba podpořit ochranu a udržitelný rozvoj krajiny v souladu s moderními přístupy k plánování a péči o přírodní prostředí nejen ve zvláště chráněných územích.

V rámci projektu navázali zástupci řešitelského týmu mezinárodní spolupráci se Švýcarskem, které je považováno za jednoho z lídrů v oblasti politiky krajiny a krajinného plánování. Švýcarský koncept krajiny (Swiss Landscape Concept) má dlouhou historii a představuje jeden z nejlépe fungujících přístupů k realizaci Úmluvy o krajině Rady Evropy, která si klade za cíl ochranu, správu a udržitelný rozvoj krajiny. „Jsme velmi rádi, že jsme měli možnost navštívit Švýcarský federální úřad pro životní prostředí (obdobu MŽP), abychom se seznámili s praktickými zkušenostmi s přípravou a implementací švýcarského konceptu krajiny,“ uvedla Eva Semančíková, expertka VÚKOZ na krajinnou politiku. „Za velmi podnětnou prezentaci a odborné sdílení zkušeností děkujeme kolegům z hostitelských institucí. Během naší návštěvy jsme se zaměřili nejen na proces přípravy krajinných plánů, ale také na monitoring krajiny a biodiverzity a konkrétní příklady krajinného plánování v kantonu Bern a Solothurn,“ dodala. Kromě federálního úřadu pro životní prostředí členové týmu navštívili také výzkumné ústavy zabývající se problematikou krajiny, a to Agroscope a Švýcarský federální výzkumný institut pro les, sníh a krajinu. I zde byly navázány cenné kontakty s kolegy zabývajícími se výzkumem podobných témat.

Cílem spolupráce je přenést využitelnou část švýcarského know-how do českého prostředí a podpořit tak efektivní ochranu krajiny v Česku. Švýcarsko dlouhodobě úspěšně harmonizuje ekologické, kulturní a hospodářské aspekty krajinného plánování, čímž vytváří model, který je inspirací pro mnoho zemí po celé Evropě. Metodika krajinného plánování, která je součástí tohoto projektu, bude nástrojem pro orgány veřejné správy a odborníky při plánování a správě krajiny v souladu s aktuálními evropskými a globálními trendy. Inspiraci lze čerpat také ve švýcarském pojetí meziresortních diskusí, které pomáhají sbližovat rozličné pohledy a zájmy v krajině. Švýcarsko také těží z dlouhodobě velmi stabilního politického prostředí, které usnadňuje vznik a implementaci dlouhodobých strategií. Švýcarští kolegové doporučili pro úspěšnou implementaci Politiky krajiny především včasnou meziresortní komunikaci a zavedení monitoringu krajiny a biodiverzity již od počátku nastavení strategie a krajinného plánování. Nejbližší příležitostí pro to může být Program švýcarsko-české spolupráce, kde MŽP plánuje v nejbližší době zveřejnit výzvu ve dvou tématech: udržitelný turismus a posílení biodiverzity.

 

Kontakt pro média:
Jakub Houška
Výzkumný ústav Silva Taroucy pro krajinu a okrasné zahradnictví (VÚKOZ), 
E-mail: houska@vukoz.cz, Telefon: +420734874445