Výzkum kulturní krajiny v různých měřítkových úrovních má ve VÚK dlouhodobou tradici, zároveň se jedná o otázky vysoce aktuální, zejména v souvislosti se současnými krajinnými změnami, které jsou důsledkem nešetrného přístupu k nakládání s krajinou a probíhajících klimatických změn. Kulturní krajina je v tomto pojetí chápána jako kombinované dílo přírody a člověka, které je dokladem vývoje lidské společnosti a sídel v průběhu historie pod vlivem omezení a/nebo příležitostí daných jejich přírodním prostředím a vlivem postupných společenských, ekonomických a kulturních vlivů. Řešitelský tým VÚK se věnuje komplexnímu studiu kulturní krajiny na různých měřítkových úrovních. Výzkum je zaměřen na následující okruhy.
Studium kulturní krajiny
Výzkum je zaměřen na komplexní hodnocení krajinných hodnot, ať již z přírodního nebo kulturního hlediska, neboť v realitě kulturní krajiny jsou tyto hodnoty často spojeny a oblasti vysoké přírodní hodnoty mají i velký podíl hodnot kulturně-historických. Základní výzkumnou otázkou byla identifikace přítomnosti historických krajinných struktur (https://divland.cz/uzemi-pravdepodobneho-vyskytu-historickych-kulturnich-krajin/). V rámci projektů, které se týkají péče o kulturní krajinu, je předmětem výzkumu také biodiverzita a její změny související se změnami managementu vegetace. Studováno je zejména zastoupení, kvalita a heterogenita přírodních stanovišť, procesy jejich degradace, možnosti obnovy a vztah ke kulturním hodnotám krajiny.
Implementaci Evropské úmluvy o krajině se věnují výzkumné aktivity prezentující inovativní participativní způsoby interpretace problematiky památkových hodnot a péče o historickou kulturní krajinu.
Předmětem výzkumu je vývoj nástrojů k identifikaci, ochraně a udržitelnému využívání přírodních a kulturních hodnot krajiny, zejména historických krajinných struktur a území se zachovalými hodnotami historické kulturní krajiny. Jedná se například o zhodnocení a posílení stávajícího systému ochrany a péče o historickou kulturní krajinu v rámci krajinných památkových zón a jeho rozvinutí na doposud nechráněných částech historické kulturní krajiny na základě typologických východisek napomáhajících k rozpoznání potenciálu ochrany, včetně definování památkového zájmu a stanovení možnosti památkové ochrany vybraných krajinných celků. Aktuální výzkum se zabývá identifikováním antropogenních a přírodních rizik ohrožujících historickou kulturní krajinu a rozvojem nástrojů směřujících k minimalizaci dopadů ohrožení kulturně-historických hodnot krajiny.
Lokální identitu venkovských výsadeb podporuje a definuje metodická podpora a prezentují příklady v Moravského krasu, Českého středohoří a Společenství obcí Čertovo břemeno.
Zaměřujeme se zejména na Českou republiku, ale opominuta nejsou ani území v zahraničí, např. enklávy českých vesnic v Banátu.
Související projekty
Implementace opatření Evropské úmluvy o krajině v intenzivně zemědělsky využívaných oblastech nesoucích stopy historických krajinářských úprav – pilotní studie Nové Dvory – Kačina (https://projektkacina.estranky.cz/)
Ochrana a péče o historickou kulturní krajinu prostřednictvím institutu krajinných památkových zón (http://www.kpz-naki.cz/)
Identifikace a prezentace památkového potenciálu historické kulturní krajiny České republiky (https://www.hikk-naki.cz/)
Praktické přístupy k územní ochraně historické kulturní krajiny (https://www.krapr-naki.cz/)
Historická kulturní krajina v ohrožení a její vize v kontextu soudobých proměn (https://www.ovhikk-naki.cz/)
Lokální identita zeleně venkovských sídel (https://www.venkovskazelen.cz)
Studium zeleně v sídlech
K ekologii sídla je přistupováno z hlediska konceptu zelené infrastruktury, ať už z hlediska jejího vymezování v územním plánu nebo kulturních a regulačních ekosystémových služeb, služeb pro zvyšování druhové rozmanitosti. Tato problematika vychází z analýzy vývoje struktury sídla, je řešena v různých typech zástavby a ve vazbě na typologii urbanistických prostorů v sídle (link https://divland.cz/hodnoceni-stavu-a-vyvoje-sidelni-zelene-v-konceptu-zelene-infrastruktury-na-prikladu-mesta-benesov/).
Činnosti zaměřené na zvýšení diverzity používaného sortimentu rostlin v sídle spočívají nejen v monitoringu stávajícího sortimentu dřevin a bylin perspektivních pro extrémní stanoviště sídel, jejich možnostech zmírnění negativních dopadů změn klimatu, ale i v prezentaci jejich kolekce na území Dendrologické zahrady VÚK v Průhonicích. Koncept sbírky sucho tolerujících dřevin (Stezka sucha) si klade za cíl soustředit a nadále vyhodnocovat ucelenou část sortimentu, která se s případnými změnami klimatu při odpovídající péči vyrovná snáze, než dřeviny běžné. V rámci koncepce sbírky jsou použity dřeviny, které se již v rámci ČR osvědčily, ale i druhy a kultivary v našich podmínkách dosud pěstované zřídka nebo vůbec. Pozornost je také věnována výzkumu vegetačních prvků atraktivních pro bezobratlé.
Z hlediska bylinného patra se zaměřujeme na využití potenciálu vytrvalých bylin – trvalek (peren), na nové technologie zakládání, údržby a regenerace. Při výběru sortimentu je důraz kladen na využívání rostlin bez rizika invaze. Příkladem je založení záhonů trvalkových směsí na Dendrologické zahradě, která jednou z nejvýznamnějších evropských pracovišť, co se týče množství a bohatosti sortimentu smíšených trvalkových záhonů.
Také na území sídla je pozornost soustředěna na ochranu a obnovu zeleně v územích s kulturně-historickými hodnotami (městské památkové zóny). Z vymezení jednotlivých typů zeleně veřejných a poloveřejných prostranství památkových zón a identifikaci jejich památkových hodnot (analýza historického vývoje a proměn kompozice zeleně v konfrontaci se současným stavem) vychází následné stanovení principů ochrany, regenerace stávající a tvorby nové zeleně. Cenný je aktuální dendrologický rozbor a jeho srovnání s historickým sortimentem.
Provádíme také základní taxonomický výzkum rostlin a výzkum květeny vybraných území s ohledem na ochranu biodiverzity. Výše uvedené aktivity provádíme s využitím genofondu rostlin pěstovaných v Dendrologické zahradě (link https://dendrologickazahrada.cz), naší venkovní laboratoři. Specializací našeho pracoviště na poli taxonomie je výzkum kritických rodů rostlin (např. jeřáb – Sorbus, ostružiník – Rubus, skalník – Cotoneaster, hloh – Crataegus, pampeliška – Taraxacum) za použití moderních biosystematických metod (průtoková cytometrie, analýza mikrosatelitů).
Související projekty
Ochrana a regenerace zeleně veřejných prostranství a vnitrobloků pražských památkových zón
Zeleň městských památkových zón jako funkční a prostorová součást struktury sídla (https://www.vukoz.cz/index.php/cs/vyzkum/aplikovane-vysledky/mapy/99-mapy-s-filtrem/1346-analyza-historic-vyvoje-a-promeny-kompozice-zelene-verejnych-prostranstvi-vybranych-pamatkovych-zon-hlav-mesta-prahy)
Pěstuj bezpečně – nepodporuj invazní druhy (https://ragopestuj.fzp.czu.cz)
Extenzivní bylinné výsadby pro stinná a polostinná stanoviště (https://dendrologickazahrada.cz/o-zahrade/vyzkumna-cinnost/podrostove-trvalkove-zahony/)
Památky zahradního umění
Památky zahradního umění studujeme z mnoha aspektů a v širokém kontextu transferu kulturních a společenských vlivů. Tradičními objekty studia jsou přírodně-krajinářské zahrady a parky konce 18. a 19. století. V současnosti se podrobně věnujeme také vývoji Dendrologické zahrady.
Na druhou stranu se věnujeme problematice současného managementu historických zahrad a parků, které plní celou řadu funkcí, pro které nebyly původně konstruovány, včetně toho, že jsou významnými nositeli biodiverzity. Bylo vytvořeno již několik metodik, které se věnují managementu jednotlivých přírodních i stavebních složek v památkách zahradního umění.
Významné jsou také aktivity pro poznání zahradnických kořenů a širších souvislostí, zpracování historie introdukce, šlechtění a využití bylin – květin v Průhonicích.
Související projekty
Dendrologická zahrada jako pokračovatelka zahradnické a krajinářské tradice v Průhonicích (https://dzhistory.cz)
Krásný Dvůr v kontextu evropských krajinářských parků
Průhonice jako zahradnický fenomén – více než stoletá tradice introdukce, šlechtění a použití okrasných bylin
Zhodnocení a udržitelné využití potenciálu památek zahradního umění