Výzkumné plochy ústavu navštíveny ministrem zemědělství
Dne 19. 7. 2024 se v našem výzkumném areálu Michovky (Průhonice) uskutečnilo setkání ministra zemědělství s novináři na téma Agrolesnictví: budoucnost naší krajiny. Cílem bylo seznámit zástupce médií s tímto novým způsobem hospodaření, který kombinuje pěstování dřevin a zemědělských plodin, příp. s chovem hospodářských zvířat na jednom pozemku. K tomu účelu využil pan ministr 3 agrolesnické výzkumné porosty, které jsme založili v období 2018 až 2024 za účelem hodnocení produkčních a zejména mimoprodukčních funkcí (chlazení krajiny, ochrana půdy proti erozi, zvyšování biodiverzity a zmírňování dopadů klimatické změny).
Zástupci ministerstva zemědělství prezentovali parametry podpůrného opatření agrolesnictví, které od roku 2023 ministerstvo poskytuje v rámci II. pilíře SZP. V průběhu exkurze projevili zájem o další informace a případnou další návštěvu redaktoři zemědělských a lesnických periodik (Zemědělec, Lesnická práce). V průběhu exkurze natáčely záznam Český rozhlas a také televize CNN Prima news. Pan ministr také nabídl možnosti své účasti na semináři VÚKOZ na téma „Potenciál biomasy vzhledem ke kritériím udržitelnosti a aspektu využití“, který proběhne 30. 10. 2024. Prohlídka výzkumných ploch a jejich názornost pro poradenství byla přítomnými hodnocena velmi pozitivně.
Pan ministr k tématu agrolesnictví mimo jiné řekl: „„Moc děkuji Výzkumnému ústavu Silva Taroucy za možnost prohlédnout si, jak agrolesnictví může vypadat v praxi i za jejich výzkumnou činnost v této oblasti. V loňském roce jsme poprvé přijali žádosti na agrolesnické systémy a bylo jich přijato a realizováno zhruba na 600 hektarech. Je povinností realizovat 100 stromů na jeden hektar, tudíž jsme loni díky agrolesnictví dostali do české krajiny na zemědělskou půdu 60 000 nových stromů. Agrolesnictví je moderní trend a jsem rád, že v České republice získává stále více fanoušků. Ministerstvo zemědělství podporuje agrolesnictví prostřednictvím dotačního titulu. Snaží se vytvořit podmínky, které by povzbudily zemědělce k výsadbě dřevin na zemědělské půdě. Jsem rád i za spolupráci výzkumného ústavu právě v nastavování parametrů tak, aby co nejlépe odpovídaly praxi.“