Panel nástrojů pro slabozraké

Workshop Využití vrb pro haťování bystřin

28/03 2025 | Aktuality

Dne 25. 3. 2025 proběhl ve Výzkumném ústavu pro krajinu (VÚK) workshop projektu NAKI „Autonomní systémy pokročilých a přírodě blízkých opatření pro režim péče a zlepšení kvality vody v památkách zahradního umění“ Botanického ústavu AV ČR (BÚ). Kromě řešitelů projektu se workshopu zúčastnili pracovníci Národního památkového ústavu v Kroměříži a Olomouci, Průhonického parku, VÚK odborů fytoenergetiky, kulturní krajiny a sídel a knihovny.

V úvodu představil J. Weger (VÚK) možnosti využití vrb a topolů pro energetické a další účely – krajinné i materiálové. B. Maršálek (BÚ) navázal stručným popisem průběhu řešení projektu, popsal historické metody využití vrb, olší, lísek, dubů, akátů aj. a jejich propojení se současnými technologickými poznatky pro funkční i estetická řešení při zpevňování břehů stojatých i tekoucích vod. Ve své přednášce zdůraznil důležité ekosystémové služby haťových systémů, jako jsou např. zpomalení proudění vody a s tím spojené snížení eroze břehů, biologické čištění vod od kontaminace ze zemědělství a sídel aj.

Pro realizace hatí (což je terénní zpevnění pomocí proutěného výpletu, snopků, trámů apod.) řešitelé využívají vrbové pruty z pokusných ploch a matečnic VÚK, Výzkumného ústavu lesního hospodářství a myslivosti Kunovice a dále od komerčních producentů. Dalším zdrojem by mohly být výmladkové plantáže vrb, kterých je v ČR podle evidence Státního zemědělského intervenčního fondu 30–40 ha. Již dnes někteří majitelé poskytují pruty specializovaným firmám, které se haťováním zabývají.

Odpoledne proběhla prohlídka pokusných porostů matečnic VÚK na Michovkách v Průhonicích a následně praktická ukázka výstavby haťového plotu v meandru Dobřejovického potoka v Průhonickém parku. Zde zástupci řešitelského týmu realizovali haťování části toku již v loňském roce s velmi dobrým výsledkem, neboť tudy proběhly tři povodňové vlny bez poškození břehů i hatí. Do ukázky se aktivně zapojili také zaměstnanci VÚK J. Weger a M. Kurdíková, kteří ze břehu i z vody asistovali jak při manipulaci s vrbovými pruty, tak i se samotným vyplétáním na osnovu či následným zahrnováním jedné strany hatě zeminou.

Souřadnice místa haťování: 49.9899128N, 14.5713444E

Souřadnice Michovek: 49.9910956N, 14.5772453E